e diel, janar 15, 2006

Shushunjat e pangopura i kthehen zanatit me urrejtjen pangopësisë
Engjell Shehu

Jeta është e bukur ajo është gjate, jeta duhet jetuar ajo vazhdon dhe si e tille duhet shijuar por ka edhe medaljen tjetër qe thonë jeta është e vështire ajo është e shkurtër është mbushur plote me pengesa, halle, fatkeqësi dhe te papritura. Hallet ne jete janë objektive se ashtu te vjen jeta dhe duhet te jetosh por ka edhe halle subjektive qe ti krijon tjetri halle qe je i detyruar nga te tjerët. Pikërisht për
pjesën e dyte duhet dhe ja vlen te shkruhet e thuhet hapur për masakrat, monstruozitetet, ligësitë dhe shtypjen e pamëshirshme qe regjimi me gjakatare e përbindësh komuniste i Evropës lindore i ideuar e zbatuar nga polpoti shqiptare Enver Hoxha, i nxinë jetën një populli te tere, ku nuk lanë tortura e eksperimente pa provuar ne kurrize te njerëzve tanë . Makabriteti i shtypjes dhe shfarosjes se popullit zgjati rreth gjysme shekulli gjate te cilit eksperimentuan lloj lloj torturash, vrasjesh, burgimesh,internimesh e spastrimesh, përdhosje te nderit e te karakterit te njerëzve vetëm e vetëm qe dinastia e tyre e nomenklaturës se kuqe se bashku me djemtë vajzat, dhëndurët, nuset e djemve, nipërit e mbesat e tyre, te jetonin ne luks e te dëfrenin epshet e tyre ne vendet perëndimore dhe te trashëgonin tere jetën pushtetin e ndyre komuniste brez pas brezi duke u pasuruar ne djersen dhe punën kafshërore qe bënte populli ynë. U deshe te vinte viti 1990 ku zemërimi dhe urrejtja e akumuluar vite me radhe te shpërthente si uragan shkatërrimtarë kundër regjimin gjakatar te Enver Hoxhës e dinastisë se tij qe e kishte ngritur mbi bazën e imoralitetit,dhunës, shtypjes, gënjeshtrës dhe hipokrizisë. Gjithë dinastia e Hoxhës u çorientua, u shpartallua dhe u fshehën si minjtë e haleve sepse frika qe kishin nga populli
i kishte bere ata si qentë e rrugës qe kur u vjen ngordhja hapin gojën si për te thënë qe duan mëshire edhe pse kishin bere ato qe si kishte bere as Hitleri ne kohen e vet. Me fitoren e demokracisë pas vitit 1992 dhe me ardhjen ne pushtete te Partisë Demokratike, pinjollët e kuq se bashku me shushunjat e pangopura te tyre qe pastronin leshin e fytyrës dhe nxinin prapaniken ne sallonet e kryeqyteteve evropiane, morën arratinë jashtë vendit për tu strehuar si disident e disidente politik ne vendet demokratike te botes e për te marre statusin e azilantit politik ata dhe ato qe duart e tyre i kishin te lyera me mizoritë e pashembullta kundër popullit te tyre.. Çudia si për ironi ndodhe tani kur shushunjat apo me mire te shpërfytyruarat
qe lyenin bythën me kremra te shtrenjta neper permanentet evropiane dhe operonin fytyrën për te joshur djemtë e Byroistve injorante e pa moral ne një kohe qe populli yne vuante për buke dhe tolloni na kishte zëne frymën sot kërkojnë te na japin leksione për demokracinë dhe ç’eshte me e keqja duke mos ju skuqur fytyra për te kaluarën e tyre hedhin balte për ata qe janë simboli i lire dhe demokracisë, i dinjitetit, i thjeshtësisë dhe i te ardhmes se këtij vendi. Shushunjat me fytyrën e tyre te rrudhosur dhe me sy te zgurdulluara e te etuar për pushtet e privilegje te pa merituara enderrojne për te marre ne dore drejtimin e pushtetit me nipërit dhe stërnipërit e polpoptit duke i quajtur e ardhmja qe do te marre frenat e pushtetit mbasi as e djathta dhe as e majta nuk qenkan te afte për te qeverisur këtë vende mbasi brezi qe do te vije dhe përgatitet te vije sipas shushunjës plak janë stërnipat e dal nga ideatorët e shtypjes dhe masakrimit te popullit te tyre qe nuk dine gjë tjetër vetëm te dhunojnë e denigrojnë, vrasin dhe te persekutoje njerëz te pafajshëm sepse kane lindur janë rritur dhe do te vdesin te tille. Gjuha e tyre me helm si nepërka nuk munde dhe ska se si te helmoje brezin e ri qe ka marre ne dore drejtimin e pushtetit dhe qe ne horizonte shikohet paster dhe qarte perspektiva e vendit tone drejt Evropes. Gjuha e helmatisur e shushunjave plak, dhe te pangopura me pushtet, qe enderrojne dite e nate me nostalgjinë e polpotit, nuk munde te helmoje demokratet e vërtetë te këtij vendi qe i kane dal zot popullit te vet, dhe qe i kane kushtuar jetën e tyre për këtë popull te gëzojë lirin e vërtetë qe i kishte munguar për një gjysme shekulli nga këto shushunja te pangopura. Marrëzia dhe babëzia qe i shoqëron ne gjuhen e tyre helmatisese kundër demokratëve te vërtetë te vendit tone këto malloma te vjetra te dale boje, tregon me se miri ashtu qarte edhe njëherë se komunistet e vjetër dhe soji e sorollopit e tyre përpiqen me te gjitha mënyrat dhe format për te minuar demokracinë ne vendin tone dhe ne te njëjtën kohe bëhen nga dita ne dite me te rrezikshëm për shoqërinë dhe te ardhmen e vendit.


http://engjellshehu.blogspot.com/
http://gjuhashqipe.blogspot.com/
http://geocities.com/albsit