e diel, tetor 23, 2005

Nena dhe bamiresja Shqiptare zonja Vitore Stefa (Leka)

Jeta dhe vepra e zonjes Vitore Stefa (Leka) eshte nje legjende e tere ku misherohen virtytet bujare te gruas Shqiptare.
Ajo eshte shembulli i dashurise, respektit, harmonise, atdhedashurise dhe mbi te gjitha simboli i bamiresise se Shqiptarve kudo ne bote. E rritur dhe e dukuar ne nje familje me tradita teje patriotike e intelektuale ajo ka kaluar nje kalvare te gjate pesekutimi nga regjimi mizor komuniste. U pesekutua familjarishte e fiserishte, u pushkatuan e internuan, u shtypen e u deklasuan por ndjenjat e atdhedashurise dhe te shpirtegjeresise nuk i shuan dot, sepse fisnikeria, bujaria dhe patriotizmi i tyre ishte me i forte se regjimi gjakatar komuniste qe i luftoj ne cdo skut familjen fisnike te Vitore Stefa(Leka)
Zonja e nderuar Vitore Stefa(Leka) per me shume se 15 vjet qe jeton dhe veperon ne Itali si burrenesh me shpirte te gjere bamiresie nuk ka lenne pa ndihmur asnje Shqipatar kur i kane kerkuar ndihme e pertkrahje. Ajo eshte dhene me shpirte e me mish per atdhetaret diten e naten per te bere diçka te mire per ta. Vitorja eshte e thjeshte, ajo eshte e dashur dhe komunikuese, nuk njeh lodhje per te ngritur larte figuren e atdheut tone si ambasadore e paqes qe eshte ne dhe te huaj. Ne poezite e saj te veçanta si poete e talentuar qe eshte na sjell vlerat me te mira te poezise sone Shqiptare. Qe te shkruash per Vitoren duhen dite te tera sepse jeta dhe vepra e saj eshte legjend pra kjo eshte Vitore Stefa (Leka)

Engjell SHEHU